Back to All Events

Global konferens 11-15 Juli -Bendigo, Australien


  • Trobe University Bendigo Australia (map)

Global konferens: Dialogue & DiversityFor Chaplains in Higher Education - La Trobe University Bendigo, 11th to 15th July 2016                               

Det är fyra år sedan sist, då många av oss var med på Yale University i USA. För 8 år sedan var konferensen i Tampere och våra finska kollegor var värdar. Nu är det Australiens tur. Lång resa och rätt dyrt, tyvärr – räkna med 20-25000 kronor - men det blir säkert spännande. Funderar du på att åka? Några blir vi nog. Kom ihåg att söka stipendium från Nathan Söderbloms minnesfond före 29 februari i så fall och även att anmäla dig innan dess. Priset går upp 1 mars. 

Mer info om IACHE (The International Association of Chaplains in Higher Eduction) och konferensen finns på facebooksidan och på http://www.chaplainsglobalconference2016.com/

Nästa europeiska CEUC-konferens blir sommaren 2017.

Earlier Event: April 5
Grundutbildning del 2